23 серпня - День Державного Прапора України

23 серпня - День Державного Прапора України

Сьогодні - День Державного Прапора України.

Свято синьо-жовтого стяга офіційно встановлено в 2004 році. Та історія нашого прапору має багаторічне коріння: він мав рятівну силу, за нього вмирали, за нього вбивали, його цілували та підіймали вгору!

Кольори жовтий та синій з'явилися ще в другій половині XIII - від герба Галицько-Волинського князівства, на якому зображено золотого лева в синьому полі.

Нажаль, в період XIV - XVII століть, згадок про прапор жовтого та синього кольорів знайдено досить мало. Це пояснюється пануванням та впливом інших держав, що підпорядковували під свої правила все українське. Синьо-жовті кольори майнули в Грюнвальдській битві 1410 році, де, поруч із литовцями та смоленцями у складі польської армії билися галичани. В XV - XVI століттях ці кольори почали використовувати в гербах українських міст, особливо тих, хто отримав Магдебурзьке право.

У XVIIІ століття знову випливає часткові ознаки прапору, але переважно це були білі полотнища із золотими чи жовтими зображеннями гербів, небагато - небесних світил, зброї, постатей Святих.

В період козацтва прапори мали прямокутну або, так звану, скошену форму. Лицьова сторона полкових і сотенних корогв була національною емблемою з зображенням козака у золотому чи жовтому щитовому полі на блакитному полотнищі, а зворотна - полковою чи сотенною емблемою відповідного кольору із встановленим зображенням.

З 1848 року Головна Руська Рада (Львів) відновила використання герба Руського королівства (Галицько-Волинської держави) XIII - XIV століття із зображенням золотого лева на синьому фоні. Національними прапорами вважалися як синьо-жовті так і жовто-сині кольори.

За 1918-1920 роки в УНР прапор було перевернуто двічі. 

В радянській Україні синьо-жовті кольори прапора були замінені яскраво червоним кольором.

І вже аж 14 березня 1990 року в містечку Стрій знову замайорів український прапор. Через дев'ять днів його підняли над Тернопільською міською Радою, далі - у Львові, Івано-Франківську та Житомирі. Хвиля синьо-жовтого стягу поступово охоплювала всю країну і в липні 1990 року він був піднятий над Київрадою.

23 серпня 1991 року група народних депутатів внесла український прапор у сесійний зал Верховної Ради. Це стало передумовою підписання Указу України "Про День Державного Прапора України". Цей прапор і до сьогодні, як реліквія, урочисто зберігається під склом в музеї Верховної Ради України. 

Наш синьо-жовтий прапор має багаторічну історію, що формує дух і душу уккраїнської нації.

На ньому за багато століть і навіть зараз - кров людей, що віддали життя за майбутнє України!

Цінуйте, бережіть та пронесіть наш прапор через все життя задля наших дітей та онуків!

Зі Святом!