Саміт НАТО в Польщі: результати для України

Саміт НАТО в Польщі: результати для України

Саміт НАТО у Варшаві  7 – 8 липня мав стати доленосним для України. Що чекали – з чим повернулися?

Отож, чого чекали – чекали, звичайно комплексної підтримки від країн-членів НАТО. Підтримки в боротьбі із Росією, чекали членства. НАТО звичайно ж зацікавлене у військовому посиленні прикордонних з РФ країн-членів. Альянс зацікавлений в Україні. На саміті у Варшаві була презентована нова середньострокова стратегія НАТО – це оборона і стримування в комплексі з діалогом. Діалог – основа уникнення конфліктів. Все направлено на недопущення конфліктів, особливо таких масштабних як в Україні та Сирії.
Альянс шукає нові підходи у стримуванні агресії і обороні. Однак в Альянсі не забувають і про старі, добре випробувані методи стримування.
Росія стала для НАТО основною загрозою. Попри стриманий тон офіційних заяв Альянс розуміє ту небезпеку яку несе в собі загроза зі Сходу. На саміті Альянс визначив три основні напрями глобальної безпеки. По перше – це східний напрям, а саме українська криза і роль Росії в ній. По-друге – це південний напрям. Це війна в Сирії, нестабільний Близький Схід, Середземномор’я та Південна Африка і вплив Росії на дестабілізацію ситуації в цих регіонах. Ну, і третій напрям – північний. Проблеми півночі Альянс розглядає як плацдарм для потенційних конфліктів. На жаль, сьогодні, комплексного практичного бачення вирішення всіх цих безпекових питань у Альянсу немає. Хоча є ряд практичних кроків, котрі здатні забезпечити комфортну стабільність європейської безпеки.
Для України саміт у Варшаві завершився ухваленням на засіданні Комісії Україна — НАТО Всеохоплюючого пакета допомоги, який включає 40 сфер, головним чином у галузі безпеки та оборони. Перше, що буде створено – це трастовий фонд допомоги в розмінуванні територій на сході України. Ще один важливий пункт — це створення спільно з НАТО платформи для протидії гібридним загрозам. Досвід України в даному аспекті дуже цінний для НАТО. Перед Україною «відкриваються двері» Альянсу. І нам варто скористатися можливістю «колективної безпеки» НАТО.
Україні була присвячена комісія в рамках Саміту в Польщі «Україна - НАТО» - це безпрецедентний крок збоку НАТО. Ніколи раніше країна-партнер не мала подібної підтримки. Україні Альянс дає можливість розробити стратегічний план співпраці з Альянсом. Цим варто скористатися.